LILITH.

Napsal Beherit666.bloger.cz (») ve středu 17. 8. 2011 v kategorii MOUDRÁ KNIHA, přečteno: 1025×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinemoudra-kniha-1/lilith-1.jpg

LILITH.
Lilith. Jméno, které tu ovšem nesmí chybět. Postava, která nabyla toliko podob a toliko verzí původu. Objevuje se jako démon bouře, měla co dočinění s větrem atd, byla bohyní, sukubou i démonem. V sumerské mytologii byla dcerou Bohyně Mehitabel.

V bibli bývá označována jako "lelek" hebrejsky "li-lith" a slovo samo bývá překládáno různými způsoby, jako "noční přeluda" podle kralické bible, "upír" dle ekumenického překladu, jako "sova" v King James version, jako "noční příšera" v české bibli Hejčla a Podlahy, a jako "lelek" ve Svatém písmu - překlad nového světa, ovšem ´The Jerusalem Bible a Heger´ dávají přednost translitaci hebrejského slova a uvádějí "lilit".
 Lilith-od-michelangela
Mnoho učenců se snaží dokázat, že hebrejský výraz "li-lith" je slovo vypůjčené ze starověké sumerštiny a akadštiny a že je odvozeno ze jména mytologického ženského démona vzduchu Lilitu.

Přesto je Lilith známá jako ženský démon, který v noci svádí muže, aby s ní ve spánku obcovali a nutí je tak, aby se stali otci démonických dětí, které tento sukubus rodí. tato představa tu koluje už velmi dlouho. Další je představa, že Lilith bloudí nocí a hledá nově narozené novorozence, které buď uškrtí či unese.

Dále byla Lilith ztotožňována jako první obyvatelka ráje a Adamova žena, ztotožněná byla taky s královnou ze Sáby, kde získala roli svůdnice a samozřejmě také během čarodějnických procesů ji byla dána vina z toho, že se spolčovala s ďáblem, kde byla jeho ženou, milenkou. Dále bývala ztotožňována se sovou jako nočním tvorem.

Z Adamova svazku s Lilith a také s jinou démonickou ženou jménem Námah, která byla sestrou Tubal-Kainovou, se zrodil Asmodeus a jiní démoni, kteří dodnes souží lidstvo. O mnoho generací později, Lilith a Námah se dostavily k soudnímu dvoru Šalamounovu, převlečené za jeruzalémské nevěstky. Adam s Lilith se nikdy spolu neshodli. Když Adam chtěl s Lilith souložit, jí se nelíbilo jak trval na tom, že si přitom lehne.
 Lilith-jako-had
Nejčastěji je ale Lilith zobrazována jako sukuba (sukubus, succubus), ženský démon, který navštěvuje v noci muže s nimiž souloží tak, aby přitom ejakulovali a ona tak mohla ukrást jejich spermie a použít je ke svým čárům a k vytváření démonů. Ať už takové pověsti pocházejí z židovských či křesťanských kruhů, v obou případech byly vždy zákony týkající se pohlavní úlevy v případě mužů přísné, neřku-li puritánské. Rabíni stejně tak jako křesťanští kněží ve svých kázáních vždy kladli veliký důraz na čistotu, ne-li přímo asketismus. Kdykoliv potom měl muž erotický sen, což je ovšem zcela běžné, dostavil se potom pocit provinění, přes nějž se dotyčný potřeboval nějak přenést. Svézt všechno na démonickou Lilith bylo ovšem nejpohodlnější.

Štítky: MOUDRÁ KNIHA
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a jedna