CHARITKY. Charitky (latinsky Gratiae) byly v řecké mytologii dcery nejvyššího boha Dia a Ókeanovny Eurynomé (podle jiné verze dcery boha slunce Hélia a najády Aigly). Byly to bohyně půvabu a krásy. Byly tři:
Aglaia byla nejmladší, nazývána „Skvělá“ nebo „zářící krásou“. Některé zdroje uvádějí, že byla Asklépiovou dcerou a později Héfaistovou manželkou. Eufrosyné – „Dobromyslná“ nebo „Blaženost“. Byla také bohyní radosti, ztělesněním půvabu a krásy. Thaleia – „Kvetoucí“, byla bohyní hostin a slavností, v té souvislosti označována jako „bohatá“ nebo „hojná, vydatná“
Známa jsou i další jména: Charis – manželka boha ohně Héfaista Pásithea – stala se manželkou boha spánku Hypna Kléta a Faenna – byly uctívané ve Spartě Thalló, Auxó a Hégemoné – byly uctívané v Athénách
Charitky byly půvabné, líbezné a milé, laskavé k lidem i bohům, lidem poskytovaly mnohá dobrodiní. Téměř vždy byly ve společnosti jiných bohů, zejména Afrodíty, Dionýsa, Apollóna a Múz. Ochraňovaly průběh slavností a hostin. Obzvláště však dbaly o krásu umění.
Byly ctěny jako ostatní bohyně, měly i své chrámy, např. v Orchomenu. Byly zobrazovány jako půvabné a tančící dívky, s touto symbolikou:
Vždy ve trojici – jsou tři druhy dobrodiní (dát, přijmout, vrátit) Drží se vždy za ruce – dobrodiní jako řetěz přechází z ruky do ruky Vyjadřují radost – tou se těší ten, kdo dává i ten, kdo přijímá Jsou mladé – vzpomínka na dobrodiní nemá zestárnout Mají průsvitné roucho – dobrodiní se nebojí pohledu